Entry for May 18, 2008

يكشنبه بيست و نهم ارديبهشت 87 -راه و ساختمان
..
امروز جمله جالبي خوندم ..كه توي بلاست يكنفر بود » گاهي به آمار زمين شك ميكنم كه در اين دنياي به اين بزرگي چقدر روح تنها زياد است» …يك چيزي شبيه اين..برام خيلي در نهايت سادگي زيبا هم بود و خيلي صادقانه …علي رغم علاقه خاصم به فلسفه سعي ميكنم خيلي خودم رو درگير مفاهيم اينچنيني نكنم …اما جالبه …چرا اينقدر روح تنها در زمين زياد است ؟
..
بي اختيار ياد يكي از خواننده هاي مورد علاقم افتادم به نام «فيل كالينز» بدون شك يكي از تاثير گذارترين لحظات زندگيم رو باهاش گذروندم و ميتونم ادعا كنم در تمام حالات و شرايط روحي ميتونم از آهنگ هاش لذت ببرم
Phill Collins
http://www.philcollins.co.uk/
http://en.wikipedia.org/wiki/Phil_Collins
.

PHILLIP DAVID CHARLES COLLINS
اسامي مستعار:
LITTLE ELVIS
تاريخ تولد: 30 ژانويه 1951.
محل تولد: لندن انگليس.
شغل: خواننده، نوازنده درام، ترانه سرا.

آلبومها:
1981: Face Value
1982: Hello, I Must Be Going
1985: No Jacket Required
1987: (ers (remixes compilation12
1989: But Seriously…
1993: Both Sides
1996: Dance into the Light
1998: Hits (compilation)
1999: A Hot Night in Paris (live)
2002: Testify
2004: Love Songs

* وي فعاليت خود را به عنوان بازيگر و مدل آغاز كرد.
* فيل كالينز از 5 سالگي درام مينواخته است.
* وي نخس
ت درامر گروه
GENESIS بود. اما پس از آنكه خواننده اصلي گروه بنام PETER GABRIEL گروه را ترك گفت وي خواننده اصلي گروه نيز گشت.
* وي درامر گروه BRAND-X نيز بوده است.
* فيل كالينز چپ دست ميباشد.
* وي نخستين آلبوم سولو خود را سال 1981 منتشر ساخت.
* وي اخيرا شنوايي يكي از گوشهاي خود را از دست داده است.
….

سیر تحول گروه پرآوازه جنسیس


Genesis
یکی از معروفترین
گروههای پاپ و راک دنیا
نزدیک به ۱۶۰ میلیون آلبوم
به فروش رسانده!

گروه جنسیس یکی از معروفترین گروههای پاپ و راک دنیا که نزدیک به چهار ده از فعالیتش می‌گذرد و تا کنون نزدیک به ۱۶۰ میلیون آلبوم به فروش رسانده، در حال حاضر سرگرم برگزاری تور کنسرتهایش در اروپا و آمریکاست.

گروه جنسیس اولین آلبومش را در سال ۱۹۶۹ منتشر کرد و در طول چند دهه عمری که پشت سر گذاشته، فراز و نشیبهای زیادی را طی کرده و با توجه به تغییر و تحولاتی که در ترکیب گروه اتفاق افتاد، می‌توان فعالیتها و دستاوردهای گروه جنسیس را به سه دوره مختلف تقسیم کرد که از لحاظ موسیقایی و سبک کار متفاوت هستند:

در دهه هفتاد میلادی، گروه جنسیس با ارائه ترانه‌هایی با ساختاری پیچیده و همچنین اجرای کنسرتهایی که از جنبه‌های هنری و نمایشی برخوردار بودند، به یکی از مهمترین و محبوب‌ترین گروههای راک در جهان بدل شد.

با جدا شدن پیتر گابریل و استیو هاکت از گروه و برجسته شدن نقش فیل کالینز به‌عنوان خواننده، سبک کار گروه جنسیس هم تغییر کرد و از اواخر دهه هفتاد میلادی به بعد به جرگه گروه‌های پیوست که بیش از همه ترانه های راک به اصطلاح همه‌پسند عرضه میکنند.

جنسیس بعد از جدا شدن فیل کالینز در دهه نود میلادی فصل تازه‌ای را شروع کرد که از لحاظ سبک به دوره اول فعالیتهای گروه بی‌شباهت نبود. در دهه نود میلادی خوانندگی گروه را ری ویلسون برعهده داشت، اما در این دوره جنسیس نتوانست به آن موفقیت گذشته دست یابد.

اعضای کلیدی گروه جنسیس (از راست): مایک راثرفورد، فیل کالینز و تونی بنکس

نخستین جرقه‌های شکل‌گیری گروه جنسیس برمی‌گردد به سال ۱۹۶۸ میلادی. در آن سال بود که چند تن از شاگردان یکی از مدرسه‌های شبانه‌روزی انگلیس به اسم که عضو دو بند مختلف بودند، در هم ادغام شدند و به این ترتیب بود که نطفه گروه جنسیس به وجود آمد. یکی از این دو گروه نام داشت که در آن پیتر گابریل خوانندگی می‌کرد و تونی بنکس هم پیانو می‌زد. آن گروه دیگر نام داشت که مایک راثرفور و آنتونی فیلیپز آن بودند.

بعد از ادغام شدن این دو گروه جان سیلور به عنوان درامر به این گروه نوپا ملحق شد، البته ذکر این نکته لازم است که گروه هنوز جنسیس نام نداشت. در آن زمان پیتر گابریل شعر ترانه‌ها را می‌سرود و آهنگها نیز محصول همکاری اعضای گروه بود. یکی از همکلاسیهای اعضای گروه به نام جاناتان کینگ به آنها پیشنهاد همکاری و کمک در تهیه و انتشار یک آلبوم می‌کند. نام جنسیس، به معنی آفرینش یا پیدایش، که درواقع فصل اول کتاب توارات نیز است، به پ
یشنهاد همین جاناتان کینگ انتخاب شده است.

مایک راثرفور گیتاریست و بایسیت گروه جنسیس درباره آن دوران می‌گوید: «وقتی که ما فعالیتمان را شروع کردیم، گروه‌های زیادی وجود نداشت. بازار موسیقی آن دوران به صورت امروزی و تا این اندازه جدی نبود؛ بیشتر جنبه هنری و تفریحی داشت. امروز ما با یک صنعت عظیم موسیقی سروکار داریم و با هزاران گروه مختلفی که در این زمینه فعال هستند. راستش من دلم برای فضای جذاب پرهرج و مرج آن دوره تنگ شده. امروز کوچیکترین جز یک قطعه، کاملا حساب‌شده است. ولی خب عجیب اینجاست که از لحاظ موسیقایی اتفاق خاصی نیفتاده. بیتل‌ها هنوز که هنوز است گروه محبوب محسوب می‌شوند و ترانه‌های‌شان شنوندگان زیادی دارد.»

اولین آلبوم گروه جنسیس در تابستان سال ۱۹۶۹ به انتشار رسید، آلبومی به نام از پیدایش تا قیامت. البته تهیه این آلبوم همانطور که در پیش اشاره شد، با همکاری جاناتان کینگ صورت گرفت. نکته درخور توجه اینکه این تهیه‌کننده، بعد از ضبط آلبوم، بدون گرفتن اجازه از اعضای گروه جنیسیس، چند تنظم‌کننده را مأمور کرد که با وارد کردن سازهای زهی و بادی، به قطعات گروه حال وهوایی همه‌پسند ببخشند.

پیتر گابریل در سال ۱۹۷۵ به همکاری خود با گروه جنسیس پایان داد

با وجود این، اولین کار جنسیس با استقبال چندانی روبرو نشد و اینطور که گفته می‌شود، فقط ۶۰۰ نسخه از این آلبوم به فروش رفته است. بعد از این جریان، گروه جنسیس به همکاریش با جاناتان کینگ خاتمه داد و اکثر اعضای گروه هم تصمیم گرفتند که بطور جدی و کاملا حرفه‌ای کار موسیقی را دنبال کنند. تنها نوازنده درامز، یعنی جان سیلور راه دیگری را پیش گرفت و برای تحصیل راهی آمریکا شد. در سال ۱۹۷۰ آلبوم جديدي منتشر شد که بسیاریها آن را اولین آلبوم واقعی جنسیس می‌دانند.

بعد از انتشار این آلبوم گروه جنسیس دستخوش تغییر و تحولاتی اساسی شد. در سال ۱۹۷۰ آنتونی فیلیپ، یکی از بنیانگذاران و گیتاریست گروه، هم به دلیل اختلاف نظر و سلیقه و هم به خاطر نارحتیهای جسمی از گروه جدا شد و علاوه بر یک گیتاریست جدید، جنسیس در جستجوی یک درامر جدید هم بود. در آن زمان، دادن آگهی در یکی از نشریات معتبر به نام راه مطلوبی برای پیدا کردن نوازنده بود.

در این دوره بود که یکی از چهره‌های کلیدی گروه جنسیس وارد میدان شد: فیل کالینز که خود دراین باره می‌گوید: « تست نوازندگی برای همکاری با گروه، اولین ارتباط من با قشر متوسط جامعه بود. من با دوستم «رونی» که گیتاریست است، به خانه پیتر گابریل رفتیم؛ او به عنوان متقاضی نوازندگی گیتار و هم نوازندگی درامز. رونی فکر می‌کرد که گروه او را قبولش می‌کند، اما در نهایت من به گروه جنسیس محلق شدم و نه او.»

بعد از پیوستن فیل کالینس، گروه جنسیس هنوز یک گیتاریست کم داشت که البته با دادن یک آگهی دیگر در نشریه ملودی میکر تونست استیو هاکت را پید اکند، گیتاریستی که نقش مهمی در شکل‌گیری بعضی از قطعات گروه داشته است. ترکیب اصلی جنسیس که چند سالی پایدار بود در همان زمان شکل گرفت.

تا سال ۱۹۷۵ پیتر گابریل خواننده گروه بود و جنسیس نیز سبک خاص خود را داشت. تا سال ۱۹۷۵ جنسیس مجموعا ۶ آلبوم منتشر کرد که با بعضی از آنها توانست، در سطح اروپا و تا اندازه ای در آمریکا محبوبیت کسب کند.

فیل کالینز در یکی از کنسرتهای گروه جنسیس در آلمان

آخرین آلبوم جنسیس با خوانندگی پیتر گابریل در سال ۱۹۷۴ به انتشار رسید که نام داشت. بعد از اجرای تور کنسرتهای این آلبوم، پیتر گابریل از گروه جدا شد، از یکسو به خاطر بیمار شدن فرزندش و از سوی دیگر به خاطر اختلافات سلیقه‌ای.

او خود درباره جدا شدن از جنسیس می‌گوید: «یک وقت، قضیه دیگه خیلی بزرگ شده بود، تورهای عظیم و … من حس می‌کردم که چرخی کوچک در این دستگاه عظیم الجثه هستم. از اینکه یک ستاره موسیقی راک هستم، احساس خستگی می‌کردم. وضع طوری شده بود که حتی نمی‌توانستم تو روی خودم نگاه کنم. از وضعیتم کاملا ناراضی بودم و حس میکردم زندانی هستم.»

بعد از جدا شدن پیتر گابریل در سال ۱۹۷۵ و جستجوی طولانی گروه برای یک خوانند جدید، فیل کالینز خوانندگی گروه را برعهده گرفت. اولین آلبومی که جنسیس با صدای فیل کالینز راهی بازار کرد، در سال ۱۹۷۶ بود، آلبومی به نام که با استقبال زیادی روبرو شد و تا آن زمان پرفروشترین آلبوم گروه محسوب می‌شد. البته با آمدن فیل کالینز سبک کارهای گروه هم به مرور زمان تغییر کرد.

در سال ۱۹۷۸ استیو هاکت از گروه جدا شد و سه عضو اصلی جنسیس تصیمیم گرفتند گروه سه‌نفره را حفظ و برای تهیه آلبوم و برگزاری کنسرت از نوازندههای مهمان استفاده کنند. دهه هشتاد میلادی را می‌توان دوران اوج موفقیتهای گروه جنسیس دانست.

در سال ۱۹۹۱ آخرین آلبوم مشترک گروه جنسیس با خوانندگی فیل کالینز منتشر گردید؛ آلبومی به نام که تا به حال ۲۲ میلیون بار در سراسر دنیا به فروش رفته و سه تا از ترانه‌های آن هم در قال
ب صفحه تک آهنگی ۴۵ دور منتشر شدند، از جمله ترانه شنیدنی و محبوب I .

در سال ۱۹۹۶، فیل کالینز بعد از حدود ۲۵ سال فعالیت، همکاریش را با جنسیس قطع کرد و نیروش را بیشتر روی فعالیتها و پروژههای انفرادیش متمرکز کرد. البته دو عضو باقیمانده جنیسس، یعنی مارک راثرفورد و تونی بنکس تصمیم گرفتند، به کار خود ادامه دهند و با پیوستن ری ویلسون ۲۷ ساله به عنوان خواننده، فصل تازه‌ای را شروع کنند، فصلی که از لحاظ سبک قطعات بی‌شباهت به اولین دوران فعالیت گروه نیست. البته تکیه زدن به تختی که تا آن زمان فیل کالینز روی آن نشسته بود، برای ری ویلسون کار ساده‌ای نبود.

به بهترین های جنسیس گوش کنید: click here

در سال ۱۹۹۷ آخرین آلبوم رسمی استودیویی گروه جنسیس تحت عنوان و با خوانندگی ری ویلسون منتشر شد. البته در طی سالهای گذشته، گروه جنسیس مجموعه‌هایی از گلچیین ترانه‌هایش منتشر کرده و همچنین ترانه‌هایی از آرشیو قدیمی گروه که تا به حال انتشار پیدا نکرده بودند.

بعد از شایعات و گمانه‌زنیهای زیاد، گروه جنسیس در اکتبر سال ۲۰۰۶ اعلام کرد که فیل کالینز برای اجرای توری عظیم و کنسرتهای متعدد در سراسر دنیا، دوباره به گروه ملحق شده و همانطور که در پیش اشاره شد، سرگرم برگزاری تور کنسرتهاش در اروپا و آمریکا است.

گروه Genesis
پيتر گابريل Peter Gabriel
.

..

با تشكر از : افشین طهماسبی / شهرام احدی /رادیو آلمان/مهران از سايت مردمان

آهنگ مورد علاقه من از فيل كالينز
Against All Odds – برخلاف همه احتمالات
How can I just let you walk away
چطور تونستم بذارم بری!
Just let you leave without a trace
ترکم کنی و حتی یه رد پا هم جا نذاری
When I stand here taking
Every breath with you ohhhh
وقتی اینجا ایستادم و نفسم به نفست بنده
You’re the only one
Who really knew me at all
تو تنها کسی بودی که منو خیلی خوب میشناختی

How can you just walk away from me
چطور تونستی منو ترک کنی؟!!!
When all I can do is watch you leave
وقتی تنها کاری که میتونستم بکنم این بود که رفتنت رو تماشا کنم
‹Cause we’ve shared the laughter and the pain
چون ما درددها و لبخندامون رو با هم تقسیم می کردیم
And even shared the tears
و حتی اشکهامون رو
You’re the only one
Who really knew me at all
تو تنها کسی بودی که منو خیلی خوب میشناختی
So take a look at me now
پس حالا یه نگاهی به من بنداز
‹Cause there’s just an empty space
چون جات اینجا خالیه
And there’s nothing left here to remind me
Just the memory of your face
و اینجا چیزی برای بخاطر آوردنت باقی نمونده
So take a look at me now
پس حالا یه نگاهی به من بنداز
‹Cause there’s just an empty space
چون جات اینجا خالیه
And you coming back to me is against the odds
و برگشتنت پیشم بر خلاف قرارمون بود
And that’s what I’ve got to face
و این چیزیه که باید با اون رو به رو بشم
I wish I could just make you turn around
ای کاش میتونستم مجبورت کنم با من بد بشی
Turn around and see me cry

ا من بد بشی و گریمو ببینی
There’s so much I need to say to you
خیلی چیزا دارم که میخوام بگم
So many reasons why
و دلایلی رو که چرا اینطور شد
You’re the only one
Who really knew me at all
تو تنها کسی بودی که منو خیلی خوب میشناختی
So take a look at me now
حالا یه نگاهی به من بنداز
‹Cause there’s just an empty space
چون جات اینجا خالیه
And there’s nothing left here to remind me
Just the memory of your face
و اینجا چیزی برای بخاطر آوردنت باقی نمونده
So take a look at me now
پس حالا یه نگاهی به من بنداز
So there’s just an empty space
چون جات اینجا خالیه
But to wait for you is
All I can do
ولی تنها کاری که میتونم برات بکنم اینه که به پات بشینم
When that’s what I’ve got to face
وقتی این تنها چیزیه که باید با اون رو برو بشم
Take a good look at me now
خوب به من نگاه کن
‹Cause l’ll still be standing (standing here)
چون من هنوز منتظرتم
And you coming back to me is against all odds
و برگشتنت پیشم بر خلاف قرارمون بود
That’s the chance I’ve got to take
و اون شانسیه که نباید از دستش بدم
Take A look at me now
یه نگاهی به من بنداز
Yeahh yeah yeah
(Take A Look at me now)
یه نگاهی به من بنداز
Take A look at me now
یه نگاهی به من بنداز
….
باتشكر از نيما جعفري

Advertisements

About this entry