مجید زرگنده

جمعه ششم ارديبهشت 87 – راه و ساختمان ساعت 23
بعد از ظهر براي پياده روي روزانه داشتم مسير هميشگي رو طي ميكردم كه نزديكاي تاتر شهر تلفنم زنگ خورد…يكي از دوستاي قديم بود …پديده بود…گفت كه براي مرحوم «مجيد زرگنده» در گالري «هفت هنر» مراسم يادبودي گرفتن و آخرين كارهاش رو براي نمايش گذاشتن …خوب در باره مجيد بايد بگم كه باهم دوست بوديم و مجيد استعداد خارق العاده اي در نقاشي هايي با تم هاي سورئال داشت …ساعتها ميشستيم و با هم در مورد نقاشيهاش صحبت ميكرديم ….خيلي دوست داشتني بود آرام …و من خيلي از فعاليتهاي هنريم رو ( اگر بشه اسمش رو گذاشت هنري) مديون مجيد بودم …مجيد در حالي از ميون ما رفت كه هنوز 35 بهار هم نديده بود…نميدونم حتي من با نهايت سنگدلي كه دارم بازم دلم براش خيلي تنگ ميشه …گاهي فكر ميكنم كه چقدر خالص بود
اين روزها چيزهاي خالص و اصل چه نايابند و چه آسان از ميان ما ميروند…و ما چقدر بي تفاوت شده ايم…مجيد نه تنها خاطره عزيز من در دنياي هنر بود بلكه خاطره عزيز صعود به قله سبلان …و طي كردن رشته كوهاي البرز و سه هزار و روزهاي سخت و شيرين كوهنوردي هم بود …هميشه كوهنوردي قابل بود و نگاهي عاشقانه به طبيعت داشت..
نمونه بعضي آثار مجيد زرگنده
http://www.elahe.net/thumb_fa.php?gallery=144
..
اين بيوگرافي به همت «فرهاد گاوزن» «مازيار تصاعديان» و «كاوه كريمي»و» من» در روزهايي تهيه شد كه در آستانه خدا حافظي با اوبوديم و نميخواستيم بپذيريم كه او از ميانمان خواهد رفت…وداع آخر
….
مجيد زرگنده متولد 1351 هـ . ش در محله سيروس تهران و در خانواده اي مذهبي به دنيا آمد از آغاز كودكي علاقه و استعداد خاصي در طراحي و نقاشي داشت. در دبستان در تمامي رويدادهاي هنري و جشنواره ها شركت مي كرد و مورد تشويق قرار مي گرفت. در دوره هاي بالاتر تحصيلي اين فعاليتها بيشتر شد و در زمينه حجم، نقش برجسته و ماكت نيز فعاليتهاي چشمگيري انجام داد. در سال 1369 در كنكور ورودي هنرستان شركت كرد و با رتبه عالي وارد هنرستان شد كه اين آغاز دوره هنري درخشان او بود و در طي اين چهار سال كارنامه بسيار خوبي از خود باقي گذاشت و 6 نمايشگاه گروهي به اتفاق ديگر هنرجويان برپا كرد.
در سال 1373 نمايشگاهي با دو تن از هنرجويان ممتاز هم دوره اي خود برپا كرد كه در روند هنري وي تاثير بسيار داشت. سپس به خدمت سربازي رفت و بعد از 8 ماه خدمت در كنكور سراسري دانشگاه هنر و معماري قبول و در سال 1374 وارد دانشگاه شد.
در دوران دانشجويي با فراز و نشيب بسيار در نقاشي سبك و شيوه خود را پيدا كرد و در زمينه بدست آوردن تكنيكهاي نقاشي و شناخت مواد تجربه بسيار اندوخت. در سالهاي پاياني دانشگاه به ساختاري متفاوت رسيد و در زمينه چاپ دستي كسب تجربه كرد.
در ابتداي سال 1380 تحصيل را به اتمام رساند و اكنون در پي مطالعه شخصي و فعاليت در زمينه نقاشي، حجم و نقش برجسته مي باشد و به تدريس نقاشي و طراحي مشغول است.
فعاليتها :
– طراحي نقوش تزئيني و دكور
– طراحي كاشي هاي تزئيني و ناظر كيفي لابراتوار و چاپ كاشي
– كاريكاتور براي مطبوعات
– تدريس در رشته نقاشي، طراحي، مجسمه سازي، ساخت ماسك
– چاپ هاي دستي و طراح پارچه
– حدود 18 نمايشگاه داخلي و خارجي نقاشي و طراحي
– موسكو / نمايشگاه نقاشي در گالري هنرهاي روز / 1997 ميلادي
– آمريكا / نمايشگاه نقاشي در نيوليز / 1998 ميلادي
– ژاپن / توكيو / نمايشگاه طراحي در دانشكده هنر اين شهر / 1998 ميلادي

….
مجيد جان …هرجا هستي دمت گرم و سرت خوش باد

Advertisements

About this entry